Informacja o nagrodach z okazji 250-lecia powstania Komisji Edukacji Narodowej

Koleżanki i Koledzy,

w załączeniu przesyłamy Komunikat MEiN z dnia 27 września 2023 roku o zwiększeniach wysokości subwencji ze środków finansowanych na utrzymanie i rozwój potencjału dydaktycznego oraz badawczego przyznanych na rok 2023. Analogiczne środki powinny wpłynąć do uczelni podlegających Ministerstwu Zdrowia oraz Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Przyznane środki finansowe zostały wynegocjowane przy udziale Krajowej Sekcji Nauki NSZZ "Solidarność" i stanowią odpowiednik nagród jednorazowych przewidzianych dla pracowników sektora publicznego oraz systemu oświaty z okazji 250-lecia powstania Komisji Edukacji Narodowej w porozumieniu między Rządem RP i Komisją Krajową NSZZ "Solidarność" (w załączeniu).

Podziału kwoty 185.794 tys. zł dokonano w oparciu o proporcję liczby pracowników w przeliczeniu na pełne etaty w poszczególnych uczelniach wg stanu na 30 czerwca 2023 r. zgodnie ze stanem zatrudnienia zaraportowanym przez poszczególne podmioty w sprawozdaniu Rb-70 za II kw. 2023 r.

W przyznanych kwotach uwzględniono również pochodne opłacane przez pracodawców będących płatnikami składek na ubezpieczenie społeczne oraz odpis na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. Zwracamy uwagę, że środki w wysokości 900 zł netto na osobę (po potrąceniu kosztów pracodawcy) zostały wynegocjowane dla wszystkich pracowników - zarówno nauczycieli akademickich, jak i pracowników nie będących nauczycielami akademickimi.

Sposób dystrybucji środków pomiędzy pracowników (w tym forma wypłaty), pozostaje w zakresie autonomii uczelni, z uwzględnieniem wewnętrznych regulaminów wynagradzania.

Przyznane zwiększenia wysokości subwencji mają charakter jednorazowy i nie zostaną uwzględnione w podstawie naliczenia subwencji na rok 2024.

Z koleżeńskim pozdrowieniem

Dominik Szczukocki